niedziela, 15 grudnia 2013

Optymalizacja systemu Windows. Zwiększenie wydajności

Nawet najwydajniejszy sprzęt komputerowy z czasem traci na wydajności i zaczyna się "mulić". Część z was w tym momencie pewnie sobie pomyśli, że czas przeinstalować system. Ale po co to robić, skoro wystarczy kilka zabiegów aby znowu działał jak zaraz po zainstalowaniu Oto kilka porad jak przyspieszyć naszego Windowsa. Tym razem będzie o ogólnym zwiększeniu wydajności systemu.

1.Zmiana wyglądu Windowsa

W przypadku problemów z wydajnością warto zastanowić się nad zmianą wyglądu interfejsu graficznego systemu. 
Aby zmienić kompozycję systemu na klasyczną (taką jaka jest w systemach starszych od xp - 98, NT, 2000) wystarczy na pulpicie kliknąć prawym przyciskiem myszy -> właściwości (rys.1), przejść na zakładkę kompozycje (rys.2) i z rozwijanej listy wybrać Klasyczny Windows (rys.3). Po zastosowaniu zmian kompozycja ulegnie zmianie (rys.4).

rys.1


rys.2

rys.3

rys.4

Najbardziej widoczny efekt będzie w przypadku starszego sprzętu, dla którego to wiele wodotrysków ma ogromny wpływ na wydajność.

2.Defragmentowanie dysków

Częste zapisywanie i usuwanie plików prowadzi do tak zwanej fragmentacji. Oznacza to że fragmenty poszczególnych plików zostały umieszczone w różnych częściach nośnika. Aby temu zapobiec trzeba co jakiś czas wykonywać defragmentacje. Aby uruchomić defragmentator dysków musimy wybrać z menu Start -> Wszystkie programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Defragmentator dysków (rys.1)

rys.1

Żeby sprawdzić stopień fragmentacji dysku należy użyć opcji Analizuj, a w celu wykonania defragmentacji opcję Defragmentuj

3.Ustawienie priorytetów procesów

Windows ustawia priorytet dla każdego procesu. Domyślnym priorytetem jest Normalny. Możemy go w każdej chwili zmienić wchodząc na zakładkę Procesy w menedrzerze zadań. Wystarczy na wybranym procesie wcisnąć prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybrać Ustaw priorytet (rys.2).
Do wyboru mamy priorytety takie jak: Czasu rzeczywistego, Wysoki, Powyżej normalnego, Normalny, Poniżej Normalnego, Niski. 

rys.2

Uwaga! Nie zaleca się używania priorytetu czasu rzeczywistego, ponieważ może on powodować przesunięcie większości mocy obliczeniowej dla jednego procesu i tym samym spowodować niepoprawne działanie innych procesów.

Zobacz pozostałe części artykułu:

Część 1. Optymalizacja systemu Windows. Przyspieszanie uruchamiania systemu
Część 2. Optymalizacja systemu Windows. Zwiększenie wydajności

5 komentarzy:

  1. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę koniecznie w takim razie i mój komputer zanieść do fachowca aby wykonał dla mnie taką optymalizację. Nie działa mi już tak sprawnie jak kiedyś. A co do sieci to w Krakowie jeśli szukacie dostawcy to na pewno warto podpisać umowę z Fiberlink - mają najlepsze warunki, stabilne łącze, szybki internet.

    OdpowiedzUsuń